Warszawa w pigułce

Warszawa jest stolicą Polski od 1596 roku i jest miastem leżącym nad Wisłą w województwie mazowieckim. Metropolia ta została założona na przełomie XIII i XIV w. jednak już wcześniej istniały w tym miejscu osady targowe. Miasto to doznało wielu burzliwych przemian, które rozpoczęły się 1 września 1939 r. kiedy nastąpiło pierwsze bombardowanie miasta przez lotnictwo III Rzeszy. Następnym tragicznym wydarzeniem była hitlerowska okupacja, do czasu wyzwolenia 17 stycznia 1945 r. Warszawa została wówczas zniszczona w 84% i traci ok. 700 tys. mieszkańców.

Po II wojnie światowej rozpoczęło się szacowanie strat i odbudowa miasta. Warszawa zajmuje obecnie obszar 518 km2 i jest podzielona na 18 dzielnic. Jest także jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych, głównym węzłem komunikacyjnym, ośrodkiem naukowym i kulturalnym. Znajduje się tu wiele instytutów oraz placówek kulturalnych takich jak Filharmonia Narodowa, Biblioteka Narodowa, Teatr Narodowy oraz Teatr Wielki – Opera Narodowa. Na uwagę zasługują także liczne muzea m. in. Powstania Warszawskiego, Muzeum Narodowe oraz Wojska Polskiego. Warszawskie Śródmieście należy do najważniejszych centrów biznesu w Europie Środkowej. W roku 2003 zarejestrowano ponad 268 tys. firm. Dzięki korzystnym warunkom inwestycyjnym metropolia warszawska wytwarza ponad 15% polskiego PKB, a stopa bezrobocia utrzymuje się na poziomie ok. 5%.

W Warszawie i najbliższej okolicy znajduje się 8 rezerwatów przyrody jak Jezioro Czerniakowskie ,Lasek Bielański, dwa parki krajobrazowe oraz Kampinowski Park Narodowy. W samej zaś Warszawie znajduje się ponad 80 parków, z czego najpiękniejszymi są Łazienki Królewskie i Wilanów oraz ogrody Zamku Królewskiego, Ogród Krasińskich, Ogród Saski czy Park Ujazdowski. Dla rowerzystów przygotowano ponad 100 km dróg, które prowadzą przez parki, ogrody i miejsca widokowe. Warszawa wyróżnia się również bogatą bazą noclegową , jaką są hotele, hostele, kwatery prywatne i apartamenty Warszawa jest liderem jeśli chodzi o rynek nieruchomości i nowoczesne inwestycje. Apartamenty w Warszawie należą do jednych z najlepiej wyposażonych i luksusowych w stosunku do całego kraju. Nierzadko turyści przyjeżdżający do stolicy wolą nocować w tego typu obiektach, ze względu na wygodę, prywatność oraz możliwość skorzystania z kuchni, co jest dodatkowym atutem. Choć Warszawa jest stosunkowo drogim miastem, warto odwiedzić ją chociażby na weekend, by zachwycić się wspaniałą architekturą oraz krajobrazem.