Bardzo ciekawym rodzajem turystyki przyrodniczej, utożsamianej z sentymentalną, jest turystyka etniczna. Jak nietrudno się domyśleć, ten rodzaj turystyki bardzo silnie wiąże się podróżami międzynarodowymi. A dzieje się tak dlatego, że celem tej właśnie turystyki jest doświadczenie odmienności kulturowej.

Aby doświadczyć takiej odmienności, trzeba na swojej drodze spotkać ludzi, którzy żyją w innych warunkach kulturowych, których historia i tradycja są dla nas obce, egzotyczne. Dlatego właśnie turystyka etniczna wiąże się z wyjazdami zagranicznymi. Oczywiście w przypadku polskiego turysty wcale nie muszą być to wyjazdy do krajów afrykańskich, czy azjatyckich. Bo chociaż im dalej, tym bardziej egzotycznie, to i inne kraje europejskie są dla Polaka również etnicznie i kulturowo różne. Wystarczy spojrzeć na Turcję, czy chociażby na Szwecję.

Turystyka etniczna z pewnością ma to do siebie, że pozwala człowiekowi szerzej spojrzeć na świat i więcej w nim widzieć. Dlatego tak dynamicznie się rozwija.