Tatry – idealny sposób na odpoczynek

Wielu z nas wybierając się na urlop, myśli o aktywnym spędzaniu czasu w postaci wędrówek górskimi szlakami. Często ludzie wybierają w tym celu wycieczkę do Zakopanego, ponieważ to tam znajduje się pasmo górskie określane często mianem Tatr Zakopiańskich. Terminem tym określa się niżej położony pas reglowy, który leży bezpośrednio nad miastem lub też cały pas Tatr od Koszystej po Czerwone Wierchy. W Polsce do najpopularniejszych dolin zalicza się Dolinę Chochołowską , Dolinę Kościeliską i Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Dolina Chochołowska to najdłuższa dolina po polskiej stronie Tatr.

Polska część Tatr dzieli się na Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie. Granica między obu obszarami przebiega wzdłuż Doliny Suchej Wody Gąsienicowej i biegnie aż do Przełęczy Liliowe. Podział Tatr na Wysokie i Zachodnie wynika z odmiennego charakteru i z nieco innej budowy geologicznej obu ich części. Jedną z piękniejszych dolin w Tatrach polskich jest Dolina Pięciu Stawów. Ta leżąca na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego polodowcowa dolina ma długość 4 km i powierzchnię 6,5 km2. Dolina Pięciu Stawów otoczona jest wysokimi górskimi szczytami takimi jak Świnica, Szpiglasowy Wierch, Opalony Wierch, czy grań Orla Perć. Krajobraz doliny charakteryzują wysokie tatrzańskie szczyty, górskie jeziora, oraz połacie muraw i kosodrzewiny. Dolina ma wysokogórski charakter i spotkać tu można roślinność alpejską,a także zwierzęta takie jak ryś, jeleń niedźwiedź brunatny i kozica.

Już w XIX wieku Dolina Pięciu stawów była miejscem wielu wypraw turystycznych. Wytyczono wówczas tam sieć szlaków turystycznych umożliwiającym łatwe dotarcie turystom w najpiękniejsze zakątki gór. Znaleźć nocleg w tej pięknej i malowniczej miejscowości nie jest już dzisiaj problemem. Oferta jest na tyle bogata, że zadowoli każdego, nawet najbardziej wymagającego turystę. Znajduje się tam hotele, hostele, prywatne kwatery, schroniska oraz piękne apartamenty Zakopane zaopatrzone jest również w odpowiednio zaopatrzoną bazę gastronomiczną oraz bazę towarzyszącą w postaci banków, aptek czy muzeów. Apartamenty w Zakopanem są nastawione na komfort i luksus przeznaczone dla rodzin oraz większych grup turystycznych ceniących sobie wyższy standard i niezależność. Powodem odwiedzenia tego miasta nie są tylko góry i widoki z nimi związane, ale również życzliwość ludzi tam mieszkających oraz spokój i zapach natury.