Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Wizytówka stolicy Polski, równocześnie najwyższy budynek w Polsce, czyli Pałac Kultury i Nauki który powstał w latach 1952-1955. Żadne innowacyjne apartamenty w Warszawie nie pokonały do dzisiaj rozmiarem tego fenomenu, który jest tzw. „darem narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Nie każdy wie, że jego pomysłodawcą był sam Józef Stalin, zaś autorem projektu był Lew Rudniew. Pałac ma 230,5 m wysokości (42 piętra) i kubaturę 817 000 m2 oraz mieści około 3 000 pomieszczeń. Znajdują się tam siedziby firm i instytucji oraz Polskiej Akademii Nauk, a także kino, poczta, muzea, biblioteki oraz teatry.

Pałac jest jednym z najpotężniejszych budynków kongresowych w Warszawie, który jest w stanie pomieścić ponad 4 500 ludzi. Co roku, w pałacowych pomieszczeniach konferencyjnych odbywa się kilkadziesiąt kongresów i szkoleń.

Sala Kongresowa i Koncertowa umieszczona w Pałacu to bez wątpienia jedne z najważniejszych sal koncertowych w kraju. Sala kongresowa może pomieścić aż 2 880 osób, a Sala Koncertowa 550 osób i jest współcześnie jedną z najlepiej wyposażonych w najnowocześniejszą technologię w kraju. Występowali w niej sławni i doceniani artyści tacy jak: Woody Allen, Rolling Stones, Marlena Dietrich, Procol Harum, Bruce Springsteen, Cesaria i wielu światowego formatu artystów. Od lat odbywają się tu przyciągające duże grono miłośników koncerty jazzowe. atutem dla turystów i mieszkańców jest taras widokowy „trzydziestka”, znajdujący się na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki, z którego można podziwiać bajeczną panoramę Warszawy. Ciekawostką jest jeszcze to, że na szczycie Pałacu znajduje się drugi co do wielkości w Europie zegar, który jest zarazem najwyżej umiejscowionym zegarem wieżowym na świecie. Będąc w Warszawie, wskazane jest zatem zwiedzić wnętrze tego cudnego i zabytkowego Pałacu, co możliwe jest również dla grup zorganizowanych.