Na tym kawałku naszej ojczystej ziemi naprawdę jest parę miejsc godnych obejrzenia, a zbyt mało rozreklamowanych. Niedaleko miasta Opola w miejscowości Krasiejów założono JuraPark (największy tego typu obiekt w całej Europie), gdzie można zobaczyć około 200 modeli mezozoicznych płazów i gadów. Jest tu także muzeum gdzie można zobaczyć prawdziwe kości znalezionego tutaj Jaszczura spod Opola.
Inna opolska miejscowość, Ozimek znany jest z łańcuchowego mostu wiszącego, wybudowanego w 1827 roku (niedawno oddany do użytku po generalnym remoncie), a i pałaców i zamków na Opolszczyźnie nie brakuje ( w Turawie , w Tułowicach, w Prószkowie).
Samo Opole czasami porównywane jest do Wenecji, gdyż stare kamieniczki są zbudowane tak blisko rzeki, że ma się wrażenie, że wchodzą do wody i siew niej przeglądają; pięknie to wygląda zwłaszcza wieczorami, gdy zapalają się światła.
Jest także Jezioro Turawskie (powstało w latach trzydziestych dwudziestego wieku), gdzie można pożeglować i powędkować i po prostu odpocząć nad wodą.