Narie

Charakterystyczną cechą tego jeziora jest połączenie otwartych przestrzeni, które dają możliwość swobodnego, łatwego żeglowania z wąskimi cieśninkami. Jezioro w całości objęte jest strefą ciszy, co wpływa na to, że jest wybierane przez wiele osób. Można spotkać tutaj osoby łowiące ryby (jezioro jest bogate w węgorze, szczupaki, okonie, sielawy), czy nurkujące. Miejsce idealne na relaks, na wypoczynek w ciszy i spokoju.

Długość linii brzegowej jest równa aż 53 km, uważana jest przy tym za najciekawszą. Tu po prostu nie da się nudzić. Kilkanaście wysp (kryjące skarby i pokryte przez dwustuletnie rośliny), zatoki,

Niegocin

Osoby wielokrotnie żeglujące w różnych miejscach podkreślają, że jezioro Niegocin samo zaprasza do organizowaniu zawodów, na szybkie dotarcie do wyznaczonego celu. Niegocin to jezioro dość dużych rozmiarów, trzecie pod względem wielkości na Mazurach, jednak nie należy do najgłębszych. Najgłębszy punkt ma 40 m, znajduje się w okolicy Giżycka. Dużo miejscowości na około jeziora zachęca do zatrzymania się i skorzystania z atrakcji miejscowości turystycznej.