Jezioro Śniardwy jest największym mazurskim jeziorem nazywane czasami mazurskim morzem. Jego powierzchnia obejmuje jedenaście tysięcy hektarów. Nowy sezon żeglarski rozpoczyna się w ostatni weekend kwietnia i w stolicy polskich wodniaków Mikołajkach znowu pojawia się żaglówki ( jednocześnie w tym mazurskim porcie może cumować dwieście łódek).
Jezioro Śniardwy połączone jest wąskimi przesmykami z kilkoma okolicznymi jeziorami (Roś, Białoławki, Tyrkło, Łuknajno, Puchlin i jeziorem Mikołajskim a także systemem kanałów jeszcze z innymi tworząc wielki akwen znany pod nazwą Wielkie Jeziora Mazurskie. Połączenia z innymi jeziorami sprawia, ze szlak wodniacki ma około dwieście kilometrów długości.
Śniardwy ma 13 kilometrów szerokości i 17 długości; jego głębokość to 5 metrów (średnia), ale w najgłębszym miejscu jego głębokość dochodzi do 25 metrów. Brzegi porośnięte sitowiem, tatarakiem i trzcinami ciągle jeszcze wyglądają na dzikie. W niedalekiej okolicy (w Łuknajnie) utworzono rezerwat ptactwa a zwłaszcza łabędzia niemego, którego populacja może dochodzić do dwóch tysięcy osobników, a w Popielnie Polska Akademia Nauk w swojej stacji hoduje konika polskiego, którego nieliczne jeszcze stada można spotkać nawet na wolności.