SimaRe

ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU

2 kwietnia 2020

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Poniżej przedstawiamy kilka informacji na ten temat. Mamy nadzieję, że pomogą one wytłumaczyć dzieciom na czym polega to zaburzenie.

Na świecie jest bardzo dużo osób z autyzmem. Niektóre z nich świetnie radzą sobie same, a inne potrzebują dużo pomocy ze strony innych, żeby poradzić sobie w codziennym życiu. Dzieci z autyzmem mogą mieć trudności z:mówieniem i uczeniem się nowych słów, nawiązywaniem przyjaźni i spędzaniem czasu z rówieśnikami, radzeniem sobie ze zmianami i radzeniem sobie z głośnymi dźwiękami, tłumami ludzi czy jasnymi światłami.

Mogą też poruszać się w specyficzny sposób, np. często machać rączkami, albo bardzo często robić tę same rzeczy, np. powtarzać jedno słowo.

W autyzmie jest jednak wiele fajnych rzeczy! Dzieci z autyzmem bardzo mocno odczuwają radość, często mają świetną pamięć i zauważają wiele szczegółów. Niektóre bardzo fascynują się jakąś aktywnością lub tematyką. Oznacza to, że mogą mieć bardzo dużą wiedzę na różne tematy. Zwykle są bardzo prawdomówne i szczerze mówią to co myślą.

Przedszkolaki! Pamiętajcie, że dzieci z autyzmem też mogą być wspaniałymi przyjaciółmi i towarzyszami zabaw. Tak jak wszystkie inne dzieci zasługują na szacunek i zrozumienie. Nikogo nie wolno oceniać ani wykluczać!

Żeby okazać wsparcie i zrozumienie osobom z autyzmem dzieci z naszego przedszkola ubrały się na niebiesko. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.