SimaRe

Jak uczyć dziecko słuchać?

29 marca 2020

Umiejętność słuchania jest bardzo ważna w toku rozwoju dziecka. Dzieci, które potrafią uważnie słuchać lepiej wykonują polecenia, ich interakcje z rówieśnikami i dorosłymi są bardziej satysfakcjonujące, a zdobywanie wiedzy przebiega efektywniej. Dlatego zaproponujemy kilka ćwiczeń, które można wykonać w domu, aby kształtować tę umiejętność.

1. Samodzielnie zrobiony telefon – aby wykonać nasz telefon potrzebne są dwa kubeczki po jogurtach lub plastikowe kubki i kawałek włóczki lub sznurka. W dnie kubeczków robimy dziurki, przez które przewlekamy sznurek tak aby połączył kubeczki. Teraz można się bawić! Jedna osoba może szeptać do swojego kubeczka, a zadaniem drugiej jest głośno powtórzyć to co usłyszała. Można również trochę poeksperymentować z dźwiękiem – na przykład sprawdzić czy dźwięk lepiej przenosi się po cienkim czy po grubym sznurku, albo czy będziemy słyszeć gorzej osobę, która znajduje się w innym pokoju.

2. Rysowanie według instrukcji – wystarczy, że przygotujemy kilka punktów zawierających wskazówki, np. na środku kartki narysuj pieska, obok pieska narysuj kwiatek, w górnym rogu kartki narysuj słońce. Zadaniem dziecka jest odtworzenie usłyszanej instrukcji na rysunku.

3. Śmieszne polecenia – to ćwiczenie polega na wydawaniu dziecku poleceń: np. „złap się za nos”, „wypowiedz szeptem swoje imię”, „spójrz na sufit”, „złap się za łokieć”. Polecenia można wydawać pojedynczo albo kilka naraz, np. „Złap się za łokieć, powiedz swoje imię i podskocz dwa razy”. Aby wykonać zadanie dzieci muszą uważnie słuchać i zapamiętać co mówi rodzic.

4. Przynieś mi… – podczas tego ćwiczenia, kształtujemy również pamięć dziecka. Polega ono na wymienieniu listy przedmiotów, którą dziecko ma przynieść. Mówimy np. „Przynieś mi z pokoju: misia, lalkę i zielony klocek”.

5. Czytanie – czytanie dziecku, to jedna z najważniejszych rzeczy aktywności kształtująca umiejętność słuchania. Po przeczytaniu bajki czy opowiadania, możemy zadać dziecku pytania dotyczące ich treści.

Zdjęcie autorstwa wyróżniające Andrea Piacquadio z Pexels