HIPOTERAPIA
Hipoterapia jest metodą terapii, mającą na celu przyspieszenie powrotu do zdrowia, poprawę w zakresie sprawności psychofizycznej oraz polepszenie samopoczucia.
Podczas zajęć pacjent nie musi wykonywać ćwiczeń, ponieważ sam ruch konia wpływa rozluźniająco na spastykę u osób z podwyższonym napięciem mięśniowym oraz wzmacniająco na siłę mięśni, w przypadku ich obniżonego napięcia. Ponadto w dosiadzie jeździeckim ćwiczona jest koordynacja i równowaga, a części ciała człowieka poruszają się tak jak podczas chodu – jest to więc świetna metoda wspomagająca dzieci mające problemy z samodzielnym poruszaniem się.
Oczywiście jazda na koniu może być połączona z gimnastyką. Dzieci klepią konia po łopatkach, kładą się na jego zadzie, robią młynek. Dla większości pacjentów wykonywanie ćwiczeń na koniu jest dużo bardziej atrakcyjne niż gimnastyka na sali.
Kiedy niemożliwe jest wykorzystanie leczniczego wpływu jazdy konnej, można oprzeć działania terapeutyczne na kontakcie z koniem. Pacjent dzięki relacji nawiązanej ze zwierzęciem nawiązuje lepszy kontakt z innymi, dbanie o konia uczy samodzielności, a sama obecność zwierzęcia często działa na dziecko uspokajająco i relaksująco.
Hipoterapia sprawdza się jako metoda wspomagająca w terapii: zespołów neurologicznych (np. adhd, mózgowe porażenie dziecięce), zespołów ortopedycznych (np. wady postawy, wady rozwojowe kończyn), zespołów genetycznych, i zaburzeń psychologicznych.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć naszych podopiecznych podczas zajęć z hipoterapii.
Opracowano na podstawie: Łagan, S, Sobuś, M. (2010) Hipoterapia jako naturalna forma rehabilitacji. Aktualne Problemy Biomechaniki.; Runiewicz, D. Hipoterapia w Przedszkolu.